Historie
Současnost

Rallye Saturnus

1984

7. Rallye Saturnus sa konala 12.-13.5.1984 v Ljubljane a prvýkrát sa v štartovnej listine objavili aj 3 sovietske posádky na Moskvičoch SL Rallye. Táto súťaž ešte nebola započítavaná do ME, ale iba do Majstrovstiev Juhoslávie a Alpe Adria Rally Cupu, no účasť bola aj tak hojná, keď v štartovnej listine bolo až 97 posádok, s ktorých do cieľa došlo 51. Trať viedla po šotoline. Všetky 3 štartujúce Moskviče došli do cieľa.

Na dverách im svietili čísla: 22 - Štikov, 23 - Filimonov a posledný Počchua mal číslo 24. Všetky tri boli v prvej desiatke. Filimonov došiel siedmy, deviaty bol Štikov a na desiatom mieste došiel Počchua, zborná vyhrala v tímoch a družstvách. V absolútnom hodnotení vyhrala juhoslovanská posádka Kuzmič Branislav - Šali Ridi na Renaulte 5 Turbo, druhý boli Taliani Pasetti Mario Aldo - Siega Massimo na Fiate 131 Abarth a tretí Colombi Fabrizio - Mattanza Giovanni Angelo na Opli Ascona 400.

1985

8. Rallye Saturnus bola prvýkrát započítaná aj do ME. Čo je však podstatné, tak Moskvič sa objavil na titulnej strane letáku k tejto rallye s Filimonovom z predchádzajúceho ročníka za volantom. Na štart sa postavilo 81 posádok. Medzi nimi aj 4 moskviče SL. S číslom 17 Filimonov - Devel, 21 mali Štikov - Kolobajev, 25 Počchua - Potapov, no najzaujímavejšia posádka bola s číslom 28 - bratia Bolšichovci.

Do prvej rýchlostnej skúšky nastúpil zo zbornej najlepšie Filimonov nasledovaný Bolšichovcami, smutný Štikov bol až trinásty, čo ho zrejme rozčúlilo a Moskvič tak prehnal, že po druhej rýchlostke bol piaty, no jemu sa preháňať silný neobratný Moskvič vypomstilo už v piatej rýchlostke, po ktorej napokon odstúpil. Namále mal aj Moskvič Bolšichovcov, ktorý ho jemne ťukli (zrejme v desiatej rýchlostke) a spadli na siedme miesto.

Veľký boj o štvrté miesto zvádzal Filimonov s československou posádkou Blahna - Schovánek na Lade VFTS, no napokon Filimonov v trinástej rýchlostke tento boj prehral a spadol na piate miesto absolútne, na ktorom napokon došiel aj do cieľa. Posledná posádka Počchua - Potapov doviedla do cieľa Moskviča na ôsmom mieste hneď za Bolšichom. Moskviče boli zaradené do skupiny A6, v ktorej celkovo štartovalo 19 posádok, do cieľa došlo len 8 z nich. Prvé tri miesta obsadili Moskviče a nie len to, ak započítame skupinu A celkovo bez hodnotenia objemu motora, tiež prvé tri miesta patria Moskviču! V celkovom hodnotení vyhrali Taliani Quartesan - Vianello na Porsche 911 SC.

1986

Už samotná fotka k 9. Rallye Saturnus napovedá, že Moskvič, ktorý vždy stál v tieni veľkej Lady, z neho občas vedel vystúpiť vo veľkom štíle. Preteky, ktoré boli opäť započítané do ME sa konali 23.-25.5.1986. Na štart sa postavilo 82 posádok, cieľ uvidelo 41. Moskviče odštartovali dokopy tri. S číslom 12 Filimonov, 21 Štikov a 25 Počchua. Už po prvých pár rýchlostkách sa začalo ukazovať, že diváci okolo trati budú najviac skandovať, keď okolo prejde hlučný, vysoký, neobratný, ale rýchly Moskvič, ktorý hlavne v zákrutách bude predvádzať neskutočnú show.

Najrýchlejšie sa do nočných šotolinových úsekoch po štarte rozbehol Maďar Ferjáncz s Audi Quattro A2, ktorý si vytvoril veľký náskok hneď od úvodu, ale aj tak sa na tretej rýchlostke, ktorá merala 23 kilometrov, musel skloniť pred Filimonovovým Moskvičom, ktorý mu dal pol minúty a vytvoril rekord rýchlostky. To trvalo do šiestej rýchlostky, kde Ferjáncz odstúpil kvôli poruche alternátora. Ako iste už tušíte, Moskvič riadený Filimonovom išiel do čela závodu. Preháňal ho západný Nemec Rolf Petersen na Opli Manta 400, no žiaľ Filimonov v jednej rýchlostke dostal defekt a dostal sa pred neho nie len Petersen, ale aj Kuzmič na Renaulte 5 GT turbo homologovanom v skupine A.

Žiaľ fantasticky idúci Filimonov už nedokázal zmazať defekt a Moskvič dovedie do cieľa na treťom mieste absolútne so stratou 2:20 na víťaza, druhom mieste v skupine A a prvom mieste v skupine A6. Ku koncu ešte zrýchli Štikov, ktorý vyhrá aj rýchlostnú skúšku, no nakoniec dovedie Moskviča do cieľa na piatom mieste absolútne, štvrtom mieste v skupine A a druhom v skupine A6. No a posledný člen Počchua doviedol do cieľa Moskviča až na sedemnástom mieste, čo bol skôr zázrak, keďže sa mu podarilo Moskviča otočiť na strechu, ale vďaka dojazdu do cieľa sa tiež zaslúžil o víťazstvo reprezentačného družstva a tímu. Medzi možstvom posádok sa už tradične objavilo aj zopár Čechoslovákov. Najlepšie si viedli Tesař - Odroušek na škode 130 LR, ktorý došli až za Moskvičmi na šiestom mieste.

1987

Jubilejná 10. Rallye Saturnus sa konala 22-23.5.1987, bola opäť započítavaná do ME a štartovalo na nej 71 posádok, medzi ktorými boli štyri Moskviče: číslo 6 Filimonov, 15 Štikov, 18 Počchua a 24 Kuznecov. Do cieľa došlo iba 31 posádok.

Team AZLK si sem prišiel obhájiť nie len tri predošlé víťazstva v tímoch, ale aj stupne víťazov v absolútnom hodnotení. Trať viedla po šotoline a aj asfaltových úsekoch, no a čo tie štyri moskviče? Filimonov, najväčšie eso, havaroval. O posádkach 18 a 24 nemáme žiadne informácie.

Ale posádka so štartovným číslom 15, Štikov navigovaný Kolobajevom, tie stupne víťazov nakoniec obhájil, absolútne zajazdil tretí so stratou 2:26 na víťaza, v skupine A tiež tretí a v skupine A6 prvý. Predbehli ho dva Renaulty 11 Turbo, jeden s juhoslovanskou posádkou Zrnec - Nartnik a absolútne vyhrali Poliaci Koper - Geborys. V roku 1987 sa však zavŕšila jedna veľká epocha zbornej a v podstate celého východného bloku, ktorú uzavrel nenávidený a opovrhovaný Moskvič. Za celú kariéru si doniesol z ME tri poháre za tretie miesta. Dva zo Saturnusu a jeden z roku 1972 z Rajdu Poľského s Brundzom za volantom. S Ladou si doniesla zborná zopár pohárov tiež. Zrejme iba tri, ako s Moskvičom. Je treba priznať, že Lade poháre z ME pozbierali aj zahraničný pretekári, aj keď väčšinou iba vo východnom bloku a Nor Per Engseth, ktorý doniesol 3 poháre z troch ročníkov Jänner Rallye v Rakúsku. Moskvič bolo posledné auto východného bloku pred jeho rozpadom, ktoré donieslo významný pohár z medznárodného preteku. Za mňa len škoda, že havaroval Filimonov. Keď Štikov dokázal dojazdiť tretí, ktovie, ako by to vypadalo, keby došiel Filimonov. Vždy na Saturnuse bol dve miesta pred Štikovom... Ak by to tak vyšlo, Filimonov by zrejme vyhral a celý článok by sa volal "To najlepšie na záver...". Moskviču sa ani nakoniec z toho tieňa veľkej Lady žiaľ úplne vystúpiť nepodarilo. V rokoch 1989, 1990 a 1991 tu ešte štartovalo aj Aleko ale o tom niekedy nabudúce.